Unuttuklarımız....Mektup


Bu makale 2015-04-02 16:29:51 eklenmiş ve 1193 kez görüntülenmiştir.
EMA

Sokak kapısının önünde beklemeyi öylesine sevdiğim dönemlerdi çocukluğum da.Belki üzerindeki o kahverengili postacı üniforması,belkide o zamanlar idrak edemediğim ama içeriğini bilinç altı gözlemlediğim çantasında ki dünya..O çanta da öylesine bir dünya vardı ki kimilerini mutlulukların en nirvanasına taşıyan,kimilerini yerin yedi kat dibine girmeye savuran,kimilerini de eh! Öylesine bir oh çektiren ana ,baba,eş dost varlığından bir soluk getiren..

 

 

         ..Düşünebiliyormusunuz her gün binlerce eve gelen binlerce yazı,haber,paylaşım.Acısıyla ,tatlısıyla...

 

Arnavut kaldırımlı sokakta komşulardan gelen  yurttan sesler proğramıyla  şenlenen  mahalle..Çalan  ne mi?O bir radyo her evin en lüks olurlarından biri ikinci sıra da .İlk sıra mı ! Dediniz....Şu anki yaşamsallıkta hiç bir çocuğumuzun anlamayacağı bir yoksunluktu o dönem de her ev de telefon..Bir kablo ile elektiriğe, bir hat ile evin dışından direğe bağlıydı o çevirmeli siyah kollu ahizeli telefonlar..

-İşte bu yüzden bize hemen hemen hiç mektup gelmezdi:( Akrabalarımız telefonla aranırdı ve ya onlar bizi ararlardı.

Belki de bu yüzden di yazmayı sevmem kaleme kağıda öykülere ,kitaplara sevdam.O deri çantanın içindekileri merakımdan ...

      ....Bir gün postacı bana geldi!Şaşkın ben kapı da gözlerim koca koca bakar buldum .Adımla bana seslenen postacı amcayı yanaklarından öpmek istedim  o an ..Hiç bilmediğim ve açıp öğrenebileceğin ne gelmiş olabilirdi ki bana..?Annemin refkatin de aldığımız kutu 30x30 ebadında bir koliydi..Öylesine heyecanla pıt pıt eden kalbim kolim ve ben..Annemin açmaya çabaladığı koliyi aslın da ben açmak istiyorum ama çaresiz bekliyorum..Nedeni annem de merak içinde!

 

             ...Sıkı durun Koli İstanbul dan geliyor ve içi o günün çocuk kitapları serisi Pollyanna ve diğerleri.Kim gönderdi diye düşünen ocuk aklım gizli bir gücün benim duyğularımı anlayıp bana bunu gönderdiğini hayal ediyorum .Noel Baba gibi..Çocuğum ve öyküyücüyüm ... Hep bir mektup arkadaşım olsun istedim ve bu arada orta okul lise yıllarına geldim.Yazdığım bir sürü kağıt parçası dolu dosyam ve her cuma saat dörtte senfoni dinlediğim zamanlarda ki düşünlerimin  gerçeğe akışı belgelenerek..

Bir gün fransızca öğretmenimizin istersek dünya da ki öğrencilerle fransızca yazışabileceğimizin var olduğunu söylemesi beni mutluluktan uçuran.

-Ve Tunusien den Mustafa TOWAYİ benim fransızca yazışma arkadaşım.Mustafa üniversite de okuyor ziraat mühendisi olacak ablasının birisi ünlü bir modelist Tunusien de.Türklere müthiş bir hayranlık görüyorum her mektubunda.O kadar mektup yazma özlemim ve içindekileri merak etme özlemim lise yıllarımda çözümcülleniyor..Mustafa dan gelen minik hediye paketleri .benden ona giden mektup ve minik hediye paketleri..3 yıl süren bir mektup arkadaşlığı..Kendi dünyamızın dışında da bir dünyanın varlığının farkına varışım..

 

Annemin babamın çocukluğunda ise acil yazışmalar iin telgraf denen hayal meyal çocukluğumdan hatırladığım bir sistem ve mektuplar..Benim çocukluğumdan kalanlar mektup telefonlar telgraf hemen hemen yok olmuş durumda...Şimdiye baktığım da resmi evraksal yazışmaların dışında postayla gelen ne var ki?

                 ....Herşey ama herşey elektronikleşti sanal mektuplar yani mailler:) O tadı vermiyor hiç...

 

Düşüne vurduğumuz da ne aşk mektupları gelip gitmiştir geçmişte.Aklıma Kadir İnanır ve Türkan Şorayın gönderilmemiş mektuplar filmi geldi...

Ne mektuplar yazılıp gönderilmeden göz yaşı incilerinden ıslanarak öpülüp koklanmıştır..Ya da cepheden gelen son gelen mektup anaya  veya sevgiliye ne çok liğme liğme olana dek okunmuştur...

 

zaman kaybımıydı kağıt kalem ve duyguların aktarımı ...yoksa unutulmaması gereken bir ,insanın ruhunu okşayen  elinizle dokunabildiğiniz gözlerinizle tarayabildiğiniz harfler...

 

bana mı sordunuz?

 

 

Ben bana mektup yazılsın ve bende yazayım isterim....

 

Bambaşka bir duyguydu sımsıcak postacının yolunu beklemek çocuk aklımla......

 

SEVGİ VE ESENLİKLERLE KALINIZ....EMA.........................................02 04 2015

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Habertonik.com | Popüler Bilim Haberleri
© Copyright 2014 . Tum haklari saklidir.