Kanser Tedavisinde Umut Verici Gelişmeler

Kanser ile mücadelede son yıllarda geliştirilen ve umut vaat eden en önemli iki yöntem immüno-terapi ve kişisel ilaçlar.
Bu haber 2015-05-06 16:34:19 eklenmiş ve 1614 kez görüntülenmiştir.

Kanser ile mücadelede son yıllarda geliştirilen ve umut vaat eden en önemli iki yöntem immüno-terapi ve kişisel ilaçlar. İmmüno-terapide, araştırmacılar kanser ile mücadelede vücudun kendi bağışıklık sistemini kullanmaya çalışıyor. Kişisel ilaçlarda ise amaç, hastanın kendi kanser tipine ve kendi genlerine göre kişiselleştirilmiş ilaçlar geliştirmek.


Biliminsanları şimdi bu iki stratejiyi birleştirip yeni bir tedavi yöntemi geliştiriyorlar. Hastaların, bağışıklık sistemlerini, tümörler ile savaşacak duruma getirecek kişiselleştirilmiş aşıların geliştirilmesi. 


İnsanlar üzerinde yapılan ilk çalışmada, kişiselleştirilmiş aşılar 3 melanoma (deri kanseri çeşidi) hastası üzerinde uygulandı ve hastaların bağışıklık sistemleri başarılı bir şekilde kansere tepki verdi.


Araştırma henüz çok erken bir safhada olmasına rağmen, ilk çalışmada elde edilen sonuçlar, Science dergisinde yayımlandı, ve bilim insanlarını heyecanlandırdı. Bu yöntemin gerçekten hastaların hayatta kalabilme sürelerini uzatıp uzatmadığını, ya da başka hastalar üzerinde de aynı sonuçların alınıp alınamayacağını belirtmek için şimdilik erken.


Kanserlerde her tümör eşsizdir ve bu sepeble tedavileri oldukça zordur. Bu yeni yöntemde bilim insanları işte kanserin bu özelliğini lehlerine çevirmeye çalışıyorlar. Yayımlanan makalenin araştırma incelemesini, Hollanda Kanser Enstitüsü ve Washington Üniversitesi Tıp Fakültesinden araştırmacılar kaleme aldılar ve yaptıkları açıklamada, bağışıklık sistemimizin, tümörlerin kontrolden çıkıp büyümelerine sebep olan genetik bozukluklarla savaşmak için kullanılabilineceğini belirttiler.


Kişiselleştirilmiş tedaviler geliştirmek için, bilim insanları bu 3 hastanın ameliyat ile alınan melanoma tümörlerinin genetik yapılarını incelediler. Daha sonra hastaların kanser hücrelerinin yüzeylerinde neoantijen adı verilen tümör antijenlerini taradılar. Bu sonuçları kullanarak, bu belirli neoantijenleri bağışıklık sistemimize tanıtan ve onlarla savaşmalarını sağlayan aşılar geliştirdiler.


Araştırmanın yazarlarından, Washington Üniversitesi Genom Enstitüsünden Elaine Mardis, yaptığı açıklamada, bu tümörlere özel özgün ilaçların geliştirilmesinin, beklenmeyen sonuçlar ve yan etkileri de en minimum seviyede tuttuğunu belirtti. Mardis, bu kişiselleştirilmiş aşılar sayesinde bağışıklık sistemimizin kanserli hücreler üzerinde bir bombadan ziyade, keskin nişancı etkisi yarattığını ifade etti. Bu sayede sadece Neoantijenleri hedef alan bağışıklık sistemimiz, sadece kanserli hücreleri yok ediyor.


Kullanılan yöntemler oldukça karmaşık, ve bu sebeple her bir aşıyı geliştirmek bilim insanlarının 3 ayını almış. Bu süre malesef bir çok kanser hastasının bekleyebileceğinden daha uzun bir süre. Kullanılan yöntemleri ve prosesi geliştirerek bu süreyi 4 ila 6 haftaya düşürebileceklerini öngörüyorlar.


Araştırma henüz erken ve belirsiz bir aşamada olsa da, varolan tedavilere yanıt vermeyen hastalara çare olabilecek potansiyeli olduğu için araştırmacılar bu yönteme umut ile bakıyorlar. İlk araştırma melanoma üzerinde yapılmış olsada, kanserojen nedenlerle oluşabilen diğer kanserlerle (akciğer, rektum, kolon, mesane kanserleri gibi) de aynı sonuçların alınabileceği belirtildi.


Ayrıca unutulmamalı ki, kanser ile mücadelede malesef ilk başlarda heyecan verici olan bir çok yöntem daha sonra istenileni hala sağlayamadı.


Araştırmacılar, bu araştırmanın aslında bir tedavisel araştırma olmadığını, ve bu çalışmada amaçlarının bu yöntemin güvenilirliğini araştırmak ve bağışıklık sisteminin tepki vermesini sağlayabileceklerini görmek olduğunu belirttiler.


Elde edilen sonuçların tedavi ile sağlanıp sağlanmadığının tesbiti için ve daha geniş bir hasta kitlesine uygulanabilmesi için daha çok araştırma yapılması gerekecek.


ETİKETLER : melanoma immüno-terapi aşı kanser kişiselleştirilmiş tedavi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK - TIP haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Habertonik.com | Popüler Bilim Haberleri
© Copyright 2014 . Tum haklari saklidir.