Akdeniz pastik atık çöplüğü haline geliyor

Bilim insanlarının son araştırmalarına göre Akdeniz'de önemli miktarlarda plastik atık birikmekte.
Bu haber 2015-04-28 13:19:55 eklenmiş ve 2207 kez görüntülenmiştir.

Bilim insanlarının son araştırmalarına göre Akdeniz'de önemli miktarlarda plastik atık birikmekte. 

 

Yapılan bir araştırmada, denizin yüzeyinde yaklaşık 1.000 ton plastik atığın yüzdüğü bildirildi. Bu plastiklerin özellikle plastik şişe, poşet ve ambalaj atıklarından oluştuğu gözlemlenmiş.

 

İspanyol araştırmacılar, Akdeniz'in biyolojik çeşitliliği ve ekonomik değeri göz önünde bulundurulduğunda, plastik kirliliğinin oldukça tehlikeli olduğunu vurguladı.

 

Yapılan deneylerde balıkların, kuşların, kaplumbağaların ve balinaların midelerinde plastik parçaları bulundu.

 

Ayrıca, Kuzey Avrupa'nın sahillerinde yetişen midye ve istridyelerin de içerisinde küçük plastik parçacıklarına rastlandı.

 

Puerto Real şehrinde bulunan Cadiz Üniversitesinden Andres Cozar, yaptıkları çalışmalarda Akdeniz'in gittikçe çoğalan bir plastik atığı bölgesine dönüşmekte olduğunu belirtti.

 

Yapılan açıklamada, sadece yarım yüzyıl boyunca insanoğlu tarafından yoğun bir şekilde kullanılmış olan plastiğin, gelinen noktada bütün gezegenimizi tehdit edebilecek bir tehlikeye dönüşebileceğini göstermiş olduğu söylendi. Araştırmacılar bir an evvel plastik kullanımı konusunda yönetimsel stratejilerin geliştirilmesi gerektiğini vurguladılar.

 

Araştırma sonuçlarına göre, Akdeniz'deki plastik birikimi, büyük okyanus akıntı sistemleri ile aynı ölçekte gerçekleşmekte. 

 

Aralarında Bengal körfezi, Güney Çin Denizi ve Barents denizinin de bulunduğu yerlerde yapılan ölçümlerde de önemli miktarlarda plastik atığa rastlanıldı.

 

Mikro-plastikler

 

Londra'da bulunan Royal Holloway Üniversitesinden, Doktor David Moritt, Plos One'da yayımlanan bir çalışma hakkında yaptığı açıklamada bilim insanlarının mikro-plastik adı verilen çok küçük (5mm den küçük) plastik parçacıklarından önemli ölçüde endişeli olduklarından bahsetti.

 

Çalışmada, Akdeniz'de bulunan plastik atıklarının %80'inin mikro-plastik kategorisinde olduğu belirtilmiş.

 

Dr Moritt, bu küçük plastik parçacıklarının deniz canlıları tarafından yutulduğunu, ve bunların sindirilmesi durumunda canlılara tehlikeli kimyasalların geçme riski olduğunu ifade etti.

 

Plastiğin,  doğal çevrede çözülümünün çok zor olduğunu belirten Moritt, plastiğin kullanımı, atılması ve geri dönüştürülmesi konularının çok daha kapsamlı ve kararlı bir şekilde yeniden ele alınması gerekliliğini vurguladı.

 

Akdeniz, dünyadaki toplam okyanus ve denizlerin yaklaşık olarak %1'lik bir kısmını oluşturmakta, ancak ekonomik ve ekolojik önemi çok büyük. Dünyamızdaki deniz canlılarının %4'ü ila 18%'i arası Akdenizde yaşamakta, ayrıca turizm ve balıkçılık gelirleri de bölge ülkeleri için çok değerli.

 

Bölgenin biyolojik zenginliği, ve ekonomik aktivitelerin çeşitliliği göz önüne alındığında, Akdeniz'de oluşacak bir plastik kirlenmesinin insanlara, ekonomiye ve canlılara ne kadar tehlikeli etki edebileceğini düşünmemiz gerekiyor.

 

Kaynak: BBC

 

 

ETİKETLER : akdeniz mikro-plastik çevre kirliliği
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÇEVRE - DOĞA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Habertonik.com | Popüler Bilim Haberleri
© Copyright 2014 . Tum haklari saklidir.