3.7 Milyon Yaşında mı?

3.7 Milyon Yaşında mı?
Bu haber 2015-04-06 16:38:09 eklenmiş ve 3355 kez görüntülenmiştir.

Yeni geliştirilen bir tarihleme tekniği, günümüz insanının atası olabileceği düşünülen, Güney Afrika'da 1998 yılında keşfedilen ve "Küçük Ayak" olarak isimlendilirilen fosilin 3.7 milyon yaşında olabileceğini saptadı. Bu tarihleme daha önce yapılmış olan tarihlemeden yaklaşık 1 milyon yıl daha eski.


Keşfedildiği 90 yıllardan itibaren, Küçük Ayak'ın ne kadar eski olduğu bilim adamları tarafından tartışılmakta. Diğer hominidlerle (insangiller) karşılaştırıldığında bu fosilin oldukça sıradışı bir kafatası ve küçük ayakları bulunmakta.


Bu fosil üzerinde doğru bir tarihleme yapabilmek bilim insanları için sıkıntılı oldu, bunun başlıca sebebi ise fosilin geleneksel radyokarbon tarihleme yapılabilmesi için fazla yaşlı olmasıydı. Dolayısıyla bunun yerine, fosilin bulunduğu alandaki kayaların yaşını tesbit ettiler; ancak bu kayaların fosilin çevresine ne zaman geldiği, ölüm anında orada olup olmadıkları kesin olarak bilinemediğinden, yapılan tarihlemenin yanılma payı oldukça yüksekti. Yağmur gibi doğa olayları fosilin çevresindeki kayaları farklı zamanlarda oraya getirmiş olabilirdi ve bu da kaya parçalarındaki farklı tarihlemeler ile de onaylanır gibiydi.


Tarihlemedeki bu belirsizlikten ötürü, bilim insanları Küçük Ayak'ı insanın evrim ağacında nereye koyabileceklerini konusunda tam bir fikir birliğine ulaşamadılar.


Küçük Ayak, Australopithecine cinsine ait şimdiye kadar keşfedilmiş en iyi korunmuş olan fosil olarak gösteriliyor ve tarihlemesi de 2.9 ila 4.1 milyon yıl öncesine dayandığından, günümüz insanının doğrudan atası olma potansiyeli var.


Aynı cinse ait bir diğer meşhur fosil olan "Lucy" ise yaklaşık 3.2 milyon yaşında ve günümüz Etiyopya'sı sınırları içerisinde bulunmuştu. Ve Lucy bu güne kadar günümüz insanının atası olabilecek fosiller arasında en yaşlısı oladuğu düşünülüyordu. Ancak Küçük ayak için yapılan yeni tarihleme bu iki fosilin aynı zamanlarda yaşamış olabileceğini, hatta Küçük Ayak'ın daha yaşlı olabileceğini gösterdi.


Küçük Ayak'ı ilk keşfeden bilim insanı Ronald Clarke, onu içinde hapsolduğu kayalardan tam olarak çıkarabilmek için 15 yılını harcadı. Clarke, yeni tarihlemeden sonra yaptığı açıklamada, Australopithecus'ların birçok türü olabileceğini ve bunların şimdiye kadar bulunan fosillerinin dışında Afrika'nın çok daha büyük bir bölümünde yaşamış olabileceklerini gösterdiğini belirtti.


Yeni tarihleme, alüminyum ve berilyum elementlerinin radyoaktif formlarındaki değişimin fosilin çevresindeki kayalar üzerindeki değişimlerinin ölçülmesiyle yapıldığı belirtildi.

oyunoyna

Küçük Ayak'ın yeni bir türe ait olup olamayacağı bilim insanları tarafından hala tartışılmakta, ve daha detaylı bir çalışma yapılana kadar kesin bir sonuca ulaşılmasının zor olduğu belirtiliyor.

bedava bonus veren siteler  bahis siteleri yeni filmler

 

Kaynak: Nature Journal

ETİKETLER : Küçük Ayak Lucy İnsan Evrimi Australopithecine fosil
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ARKEOLOJİ - TARİH haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Habertonik.com | Popüler Bilim Haberleri
© Copyright 2014 . Tum haklari saklidir.