Güneş Sistemimizde devasa bir okyanus bulundu

Güneş Sistemimizde devasa bir okyanus bulundu
Bu haber 2015-04-05 17:43:53 eklenmiş ve 3347 kez görüntülenmiştir.

NASA'nın Hubble Uzay Teleskopu, Jüpiter'in en büyük uydusu olan "Ganymede"de tuzlu sudan oluşan yeraltı okyanusları olduğuna dair kuvvetli kanıtlar elde etti. Bu güne kadar, güneş sistemimizde bizden başka yaşam olabilicek tek yerin Satürn'ün uydusu olan "Titan" olabileceği düşünülüyordu. Ancak bu son keşif, Titan'ı ikinci sıraya atabilir. Çünkü Hubble sayesinde, Ganymede üzerinde dünyamızdaki bütün okyanusların toplamından daha fazla tuzlu su olabileceği ortaya çıktı. 


Dünyamızdaki canlıları göz önünde bulundurduğumuzda, yaşayan canlıların olabileceği yeni dünyalar arayışımızda sıvı halde su bulunan gezegenleri bulmak bilim insanlarının öncelikleri arasında.


NASA'dan yapılan açıklamada, bu keşfin uzay araştırmalarımızda önemli bir dönüm noktası olabileceği ve Hubble'ın bir kez daha neler başarabileceğini gösterdiği belirtildi. Ayrıca Hubble'ın 25 yıldır dünyamızın yörüngesinde olduğu ve bu süre boyunca hem güneş sistemimizde hem de onun ötesinde bilime çok önemli katkıları olduğu hatırlatıldı. Ganymede'nin donmuş yüzeyinin altında bulunan tuzlu bir okyanusun dünya dışı hayat araştırmaları açısından çok heyecan verici olduğu açıklandı.


Ganymede, güneş sistemimizde bulunan en büyük uydu. Ayrıca kendine ait manyetik çekim alanı olan da tek uydu. Aynı dünyamızda olduğu gibi, bu manyetik çekim alanı, Ganymede'nin kuzey ve güney kutuplarına yakın bölgelerde Auroralara (kutup ışıkları) sebep oluyor. Ganymede Jüpiter'e oldukça yakın olduğundan, Jüpiter'in de manyetik çekim alanından etkilenmekte ve Jüpiter'in manyetik çekim alanında değişiklikler meydana geldiğinde, Ganymede'nin üzerinde oluşan auroralarda da değişimler olmakta. Bilim insanları işte auroralardaki değişimleri inceleyerek yüzeyin altında fazla miktarda tuzlu su olması gerektiğini saptadılar.


Köln Üniversitesinden bilim insanlarının keşfettiği bu yöntem sayesinde, Ganymede üzerinde yaklaşık 100 km derinliğinde (dünyadakinin yaklaşık 10 katı kadar) bir tuzlu su okyanusu bulunduğu ve bu okyanusun da donmuş olan yüzeyin yaklaşık 150 km altında olduğu tahmin ediliyor.


Bilim insanları ilk olarak 1970'li yıllarda Ganymede'nin yüzeyinin altında tuzlu su olabileceğini modellemelerinde tahmin etmişlerdi. 2002 yılında ise Galileo uzay aracı Ganymede'nin manyetik çekim alanının ölçümlerini yapmıştı ve bu sonuçlar da tahminleri pekiştirmişti. Son ölçümler ise ultraviyole (morötesi ışınım) ışınları ile yapıldı, ve bu ölçümler ancak dünyanın atmosferinin dışında bulunan Hubble sayesinde ölçülebildi, çünkü atmosferimiz ultraviyole ışıklarının çoğunluğunu engellemekte.

Kaynak: NASA

ETİKETLER : Uzay Jüpiter Ganymede Aurora Okyanus
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİLİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Habertonik.com | Popüler Bilim Haberleri
© Copyright 2014 . Tum haklari saklidir.