Costa Rika 2015'in ilk 3 ayında rekor kırdı

Ülkenin enerji ihtiyacının %100 ünü sadece yenilenebilir enerji kullanarak 75 gün geçiren Costa Rika
Bu haber 2015-04-02 17:19:05 eklenmiş ve 2015 kez görüntülenmiştir.

Ülkenin enerji ihtiyacının %100 ünü sadece yenilenebilir enerji kullanarak 75 gün geçiren Costa Rika, bu alandabir rekor kırarak temiz enerji kullanımda önemli bir seviyeye gelmeyi başardı.

 

Kosta Rika Enerji Enstitüsünün açıklamalarına göre, bu noktaya büyük oranda yılın ilk aylarındaki yoğun yağışların yardımıyla ülkedeki 4 hidro elektrik santralinin sayesinde gelebildiler.

 

Temiz enerji kullanımını teşvik edici yasa ve düzenlemeleriyle tanınan ülkede Aralık 2014'ten bu yana ülkenin enerjisi hiç bir fosil yakıt kullanılmadan karşılandı.

 

Kosta Rika, oldukça küçük bir ülke ve nüfüsu sadece 4.8 milyon. Buna rağmen ülke yenilenebilir enerji kullanımında önemli aşamalar katetti.

 

2014 yılında, ülke kullandığı toplam enerjinin yaklaşık %80'ini hidro elekrik santrallerinden karşıladı. Bunun yanı sıra volkanlar ile çevrili ülkede jeotermal enerjiye de önem veriliyor ve 2014 yılının toplam enerji ihtiyacının %10'unu da jeotermal enerjiden karşıladılar.

 

Günümüzde ülkenin toplam enerji ihtiyacının %94'ü yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanabilecek düzeye gelmiş.

 

Gelecekte de petrol, kömür gibi fosil yakıtlara ihtiyaç duyulmasının önüne geçebilmek için yeni jeotermal tesisler de yapım ve planlama aşamasında. 2014'ün ortalarında hükümet $985 milyon dolarlık bir jeotermal projesini onaylamış bulunuyor.

 

Yapılacak olan ilk tesis 55 megawatts enerji üretme kapasitesinde olacak ve bu da yaklaşık 55.000 hanenin enerjisini karşılıyabilecek. Yine bu tesisin yakınlarına 2 tane daha 50 megawattlık tesis daha yapılması planlanıyor.

 

Bu sayede ülkenin sadece hidro enerjiye bağımlı kalmaması amaçlanmakta. Çünkü bilindiği gibi hidro enerjiye bağımlı kalmanın olası negatif yönleri de var. Bu enerji tipi, mevsimsel farklılar göstermekte ve olası kuraklık dönemlerinde de kullanılamamaktadır. Ayrıca çevresel açıdan da etrafındaki eko sistemlere zararı olabiliyor.

 

Yenilenebilir enerji Altyapısına ve yatırımlarına önem veren Kosta Rika 2021 yılında karbon-nötr düzeyine ulaşmayı hedefliyor. Dünya Ekonomik Forumu'nun "2014 Küresel Rekabet Endeksi"ne göre Kosta Rika, elekrik ve iletişim altyapı yatırımlarında Uruguay'ın ardından Latin Amerika'da ikinci sırada.

 

Kosta Rika hükümeti, yenilenebilir enerjiye ne kadar önem verdiğini ve doğaya karşı da ne kadar saygılı olduğunu, Karayip kıyılarında yeni keşfedilen zengin petrol kaynaklarını işletmeyeceklerini açıklayarak da bütün dünyaya göstermiş oldu.

Kaynak: İndipendent

ETİKETLER : çevre doğa yenilenebilir yakıt yenilenebilir enerji karbon salınımı karbon nötr
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÇEVRE - DOĞA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Habertonik.com | Popüler Bilim Haberleri
© Copyright 2014 . Tum haklari saklidir.