Amerikan şirketinden beklenmeyen adım!

Amerikan şirketinden bugüne kadar görülmemiş bir adım!
Bu haber 2014-06-13 12:33:17 eklenmiş ve 2028 kez görüntülenmiştir.

Amerikan şirketinden bugüne kadar görülmemiş bir adım!

 

Amerikanın önde gelen elekrikli araba üreticisi Tesla Motors'un elindeki bir patenti halka açabileceği bir süredir konuşuluyordu. Bunun da elektrikli arabaların şarj edildiği istasyonlar hakkındaki patentlerin olacağı, bu sayede rakip firmaların da pazara girmeleri kolaylaştırılıp, elektrikli araba üretimini ve kullanımını arttımak amaçlanacağı söyleniyordu. Böylelikle artık petrol ürünleri ile çalışan arabalara olan talebin azaltılabileceği düşünülüyordu.

 

Ancak bugün yapılan bir açıklama ile Tesla Motor'un CEO'su Elon Muskö beklenmedik bir olaya imza attı, ve Tesla Motors'un elindeki sayısı 200'ün üzerindeki tüm patentleri halkın kullanımına açtıklarını ifade etti.

 

Bu patentlerin kullanıma açılması elektrikli araba teknolojisinin gelişmesine katkı sağlayacağı ve bu alandaki gelişmelere büyük bir ivme kazandıracağı düşünülüyor.

 

Musk yaptığı açıklamada şöyle yazdı: "İlk şirketim olan Zip2'de çalışırken, patentlerin iyi bir şey olduğunu düşünüyordum, ve bu patentleri elde edebilmek için gerçekten çok çabaladım. Ve muhtemelen uzun zaman önce bunlar gerçekten de önemliydiler, ancak günümüzde malesef daha çok teknolojik gelişmelerin önünü tıkayan, dev şirketlerin pozisyonlarını koruyan süreçler halini almışlardır ve patentleri alan bilim insanlarından ziyade avukatlık şirketlerini zengin eden belgeler olmuşlardır."

 

Musk, "Tesla'da çalıştığımız dönemde de, büyük firmaların bizim teknolojimizi kopyalayıp, devasa üretim potansiyellerini kullanarak bizi pazarın dışına atacakları korkusu nedeniyle bu patentleri aldık. Ancak bunu yaparak büyük bir hata yaptığımızı anladık. İşin gerçeği tam tersiydi. Elektrikli araba üretimi çoğu büyük şirketin gündeminde yoktu veya çok küçük ölçekli ve toplam satışlarının %1'inin bile altında kaldı."

 

Senede 100 milyon arabanın üretildiği dünya araba pazarında, herkese yetecek kadar pazar payı bulunduğunu ifade eden Musk, teknolojide liderliğin patentlerle değil, en iyi mühendisleri bünyelerine katma kabiliyeti ile kazanılabileceğini belirtti.

 

Bu patentlerin serbest bırakılmasının, Elektrikli arabalarının pillerinin maliyetlerinin azaltılabilmesinde, dolayısıyla arabaların da fiyatlarının azaltılabilmesi; şarj istasyonlarının çoğaltılabilmesi; daha çok kullanıcıya ulaşılabilmesi ve elektrikli araba pazarının büyümesi gibi konularda gelişmerin hızlanmasında rol oynayacağı düşünülüyor.

ETİKETLER : tesla otomobil elektrikli arabalar elektrikli otomobiller
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TEKNOLOJİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Habertonik.com | Popüler Bilim Haberleri
© Copyright 2014 . Tum haklari saklidir.